25 Şubat 2009 Çarşamba

En Büyükler Bölüm : 1 - Pablo ESCOBAR


EN BÜYÜKLER

Blog olarak Mafya, Organize Suç ve uluslarası ilişkilerde ki yasadışı yapılanmaların her türlüsüne karşı olduğumuzu belirtmek isteriz. Bu yazı dizisinde ki esas amaç dünyanın en büyük organize suç yapılanmalarını ve deşifre edilebilmiş patronlarının hayatlarını, herhangi bir imrenme gözetmeksizin paylaşmaktır.

Birinci Bölüm:

Sosyalist bloğun çöküşüyle ekonomik ve siyasal olarak rotasını oturtamayan dünyada hücre sistemiyle globalleşmenin ilk adımlarından birisini atan Cali Kartelinden önce Medellin Karteli ile dünya uyuşturucu piyasasının %80'ini kontrol altında tutmuş Pablo Escobar'ın biyografisidir ...EL PATRON - PABLO ESCOBAR

Dünyada rotalara yön veren büyük ülkelerin kendi boyundurukları altında kalmaya mahkum ettiği her şanssız ülke gibi Amerika'nın Arka Bahçesinde ki Kolombiya'da ikinci dünya savaşı sonrasında rotasına keskin çizgilerle oturtulmak istenen iki kutuplu dünyanın "şaşırtılmış" ülkelerinden birisiydi.

Escobar, 1948 ve 1963 yılları arasında "La Violencia" devri olarak tanımlanan muhafazakarlar arası güç dengelerini oturtma savaşlarının başlangıcında 1949 yılında dünyaya geldi. Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri - Halk Ordusu (FARC-EP)'nin muhafazakar iktidara karşı mücadele ettiği bu şiddet çağında faili meçhul ve kayıplar haricinde 200.000 civarında insan hayatını kaybetmiştir.

Sıradan bir köylü olarak doğan Pablo Escobar'ın suç dosyasının ilk kayıtları bu çağın bitişine rastlamaktadır;

Araba hırsızlığı gibi ufak suçların yanında, tarihi mezar taşlarının çalınması gibi gelecek vaad eden ticari eylemlere yönelmiştir. Escobar'ın ticaret ve organizasyon konusunda ki dehasının, onu çeyrek yüzyıl sonra günümüzün kurumsallaşmış global suç yapılanmasının temellerinden birisini oluşturan Uyuşturucu Baronluğu ve Kartel ilişkisinin su yüzüne çıkmış ismi yapacağını kimse tahmin edemezdi.

1970'li yıllarda Medellin'in ileri gelen çeteleriyle savaş sürdürmektense işbirliği ile büyümenin daha mantıklı olacağını keşfeden Escobar, 1980'lerde Medellin Karteli olarak anılacak büyük uyuşturucu imparatorluğunun temellerini attı.


"Plata o Plomo":

1980'lerle beraber siyasete atılarak Kolombiya Liberal Partisinden meclise girdi, politika ile kendini saygın bir işadamı olarak aklamayı hedefliyordu. Bu dönemde imparatorluk, yasal olarak İspanyol raconunda "Plata o Plomo" olarak ünlenen "rüşvet veya kurşun" teklifiyle satın alınan yada öldürülen devlet adamlarının kanalıyla güçlenmiştir.

Escobar'ın dokunulmazlık zırhı sebebiyle yüce divanda yargılanması için dönemin devlet başkanı seçimleri ve ülke yönetiminin değişmesine kadar sürecek sancılı bir dönem geçmiştir. Kolombiya devlet başkanı adaylarından birisi olan Carlos Galan'ın öldürülmesi, Avianca Havayollarının 203 sefer sayılı uçağının düşürülerek 107 kişinin öldürülmesi, Kolombiya Gizli Servis binasına bombalı kamyonla yapılan ve 52 kişinin ölümüyle sonuçlanan eylemlerden sorumlu tutulmuştur.

Uçak eyleminde hedefin Kolombiya Devlet Başkan adayı, bombalı saldırı olayında ise hedefin Escobar davasında kendisi aleyhinde ki delillerin karartılması ve tespit edilmiş ileri düzey güvenlik görevlilerin ortadan kaldırılması olduğu belirtilmektedir.

1989 Escobar'ın gücünün zirvesine ulaştığı ve aynı zamanda düşüşünde başladığı yıldır...

İnterpol tarafından kırmızı bültenle aranırken Beyaz Saray'ın önünde oğluyla beraber fotoğraf çektirmiştir. Kolombiya hükümetine ülke sınırları içerisinde yargılanması koşuluyla "Kolombiya'nın tüm dış borçlarını ödemeyi" teklif etmiştir.

Yargılanmasının ardından gönderildiği ve bugün bir yüzkarası olarak hatırlanan Escobar'a tahsis edilen tek kişilik hapishane içerisinde futbol sahasından diskoya kadar her tür sosyal tesisi barındıran doğal bir kale olmuştur. Bu hapishane içerisinde bizzat Escobar'ın emriyle gerçekleşen işkence ve infaz olaylarının ardından CIA ve hükümetin tüm tepkisini üzerine çekerek kaçmıştır.

1993 Aralığında Medellin'in gettolarında CIA'in saklandığını tespit ettiği binanın damında vurularak öldürülmüştür. Bu olay esnasında Escobar'ın yerinin tespit edilmesine sebep olan hatası evin telefonundan karısını araması olmuştur. Telefonla yer tespiti, gprs gibi teknolojilerin suç sinemasında hala geçerli detaylar oluşunda bu gerçek olayında payı bulunmaktadır.


Anektodlar:

"Pablo Escobar, yaşadığı Kolombiya’nın Medellin kasabasındaki karargahından, uluslararası bir kokain dağıtım şebekesi örgütlemeyi başarmış bir efsaneydi.Dahası dünya çapında faaliyet gösteren yeni gangsterlerin bir prototipiydi.

Escobar’ın 1990’da 25 Milyar Dolara varan bir servetin sahibi olduğu tahmin ediliyordu.Bu servet, gayrimenkuller ve Escobar’ın faks ve bilgisayar ağıyla denetlediği deniz aşırı yatırımlar sayesinde aklanıyordu.

Söylentilere göre Escobar, 1000 silahlı adamdan oluşan özel bir ordu besliyordu. Soruşturmacılara, politikacılara ve polislere karşı düzenlenen geniş çaplı suikastlarda kullandığı bu ordu, ona “Narkoterörist” unvanını kazandırmıştı.**

CIA, taktik danışmanları desteğindeki, özel görevler için hazırlanmış bir polis timi Escobar’ın peşindeydi. Bu sürek avında, casus uydular ve Amerika’nın bölgeye gönderdiği bir C 130 tipi keşif uçağı da vardı" *Bugün:

Escobar'ın yaşamı ve sonu, organize suçun popüler gangsterliği ile yeraltında kalması gereken patron imajlarının son büyük savaşıdır.

Örneğin Al Capone ile başlayan saygın işadamı ve popülerlik imajından ders alan İtalyanların ilerleyen yıllarda yeraltına çekilerek işlerini gizliden sürdürmeyi seçtikleri gözlemlenmektedir. Kolombiya'da da fazlasıyla popülerleşen Escobar'ın ardından ortaya çıkan yeni kartel yapılanmalarının daha büyük paraları kişileri topluma sunmadan yönetmeye devam etmesinde bu gizlilik detayı yatmaktadır.


Escobar'ın ölümüyle beraber karteller arası güç dengelerini belirleyen organize suç savaşlarıda noktalanmış ve geride kalan büyük mirasın yönetimini Cali Karteli üstlenmiştir. İlerleyen yıllarda Türk Mafyasıylada işbirliği içerisine girerek Avrupa Uyuşturucu pazarında da kendine ait bir yer edinmiştir. Bu konuda kokain'den daha ucuz ve çabuk tüketilen bir uyuşturucu olan Kolombiya Eroini'nin eski Doğu Bloğu ülkelerinde yaygınlaştırılması rol oynamaktadır.

Kartel'in çözümlenebilen rakamlarla 800 klan, 25.000 örgüt elemanı ve 100.000 destekçiye sahip olduğu belirtilmektedir.

* Bu yazı dizisinin hazırlanmasında ki desteğinden ötürü www.polisiye.com sitesine teşekkür ederiz.

** Escobar'ın desteklediği belirtilen sol görüşlü M-19 gerilla grubu, 1985 yılında Escobar'ın yargılandığı yüce divan üyelerinin 25'inin (yarıya yakın bir rakam) kaçırılması ve ordunun müdahelesi ile tüm rehinelerin öldürülmesi eylemine imza atmıştır.

Gelecek Bölüm: SOLNTSEVO - Güneş Tugayı

Yazan: Gökay GELGEC - Yojimbooo

1 yorum:

Adsız dedi ki...

Webmaster cok tesekkurler...

Selamlar Elen