17 Kasım 2010 Çarşamba

"Popeye" DOYLE - THE FRENCH CONNECTION II - 1975


THE FRENCH CONNECTION II
"Doktorlar kayıt tutar Junkie polis ..."
Bernard Fresson - Barthélémy

"Popeye" Doyle (Gene Hackman) Newyork narkotik bürosu tarafından, 32 milyon değerinde eroin ve Fransız şebekesinin beyninin ortadan kaybolmasıyla fiyaskoya dönüşen French Connection operasyonunu gündemden kaldırmak amacıyla Marsilya'ya gönderilir.

Elinden kıl payı kaçırdığı Charnier'i (Fernando Rey) bir an önce yakalamak amacıyla düşmanının çöplüğe gelen Doyle'u, meslektaşı Barthelemy (Bernard Fresson) ve ekibinin Akdeniz usulü umursamaz tavırları beklemektedir. Kişisel çabalarıyla araştırma yapmaya çalışarak bir noktaya varamayacağını anlayan Doyle kısa bir süre içerisinde Charnier'in eline geçer...


Amerikalıyı başı boş bırakarak, Charnier ve şebekesine karşı bir yem olarak kullanan Fransız polis teşkilatının soruşturmayı yürütebilmesi için elindeki tek delil, şebeke tarafından uyuşturucu bağımlısı haline getirilmiş bir Amerikan polisinin kafasında kalanlardır.

Kanunun Gücü, Newyork'tan Marsilya'ya süren kovalamacanın yenik tarafı olmuştur


Devam Filmi :

Suç ve aksiyon sineması takipçilerinin Ronin filminden hatırlayacakları John Frankenheimer'in yönetiminde ilk filmin gerilim düzeyini tutturamayan bu devam hikayesi, belgesel nitelikli suç sineması için izlenebilir bir örnektir.


Bir devam filmi olarak "Part - Bölüm" sözcüğünün roma rakamlarıyla gösterilişi günümüz için alışılagelmiş bir özelliktir. Dünyada devam filmleri ve devam bölümlerinin bu simgelerle belirtildiği ilk film Godfather serisidir. Serinin ikinci bölümünü Part - II olarak isimlerinden Coppola'nın o dönemde betimsel olarak etkileyici bir kimlik oluşturduğunu ve etkilenmeden hareketle French Connection serisininde roma rakamlarıyla isimlendirildiğini söyleyebiliriz.


Serinin ilk filminin başarısının en önemli öğesi olan belgesel kimlik, ikinci bölümde ilki kadar kuvvetli olmamakla beraber sürdürülebilmiştir. Marsilya mafyasının uyuşturucu imalathaneleri konusunda filmin gerçekliğini destekleyen katkıları sayesinde eroin imalathaneleri, sevkiyat süreci, o döneme kadar elde edilen bilgiler doğrultusunda gerçeğe en yakın haliyle filme alınmıştır.

Gene Hackman'in filmin çekimi boyunca çektiği diz ağrıları özellikle hayata dönüş bölümünün sonrasında ki büyük kovalama sekansı için gerçek hayattakinden daha üstün bir performans göstermesine gerek bırakmamıştır. Bu noktada filmin hikayesini tamamen kişisel bir yörüngeye oturtan "Popeye" Doyle karakterinin vasat sayılabilecek bir uzatmayı ayakta tutabildiğini görüyoruz.Kişiselleştirilmiş olan ilk bölümde yabancı bir ülkede bir polis olarak uyum sağlama sürecini canlandıran Gene Hackman, aslında tüm yaşananların Fransız polisince kendisinin bir yem olarak kullanılma süreci olduğunu izleyenlerin akıllarına getirmeyecek kadar başarılıdır.
Amerikan usulü bir yaşam tarzını bir sahil kasabasının olanca küçüklüğü içerisinde sürdürmeye çalışan polisimizin, snack bar ve tek gecelik seks deneyimlerinin yanısıra Fransız polisinin çalışma usüllerine karşı olan yabancılığıda her şeyiyle bir Amerikan Fransız kıyaslamasının öğelerini oluşturmaktadır.

İlk filminde müziklerini besteleyen Don Ellis'in bu sefer daha duygusal ve melodik jazz temalarıyla oluşturduğu temaları crime jazz'ın hoş örneklerini barındırmaktadır.

Bu arada önemli bir haber olarak, blogumuzda müzisyenler ve film müzikleri albümlerinin örnekleri için referans olarak gösterdiğimiz Movie Grooves'in yayın hayatına çok yakında son vereceğini üzülerek bildiriyoruz.


Yazan : Gökay GELGEC - Yojimbooo
FRENCH CONNECTION II Orjinal Fragmanı :

Hiç yorum yok: