13 Kasım 2007 Salı

Girisimci Mafia - Bölüm: 1

GİRİŞİMCİ - MAFIOSO
AİLE


Girişimci-mafioso’nun kültürü ve hayat tarzı :

Geleneksel Mafioso gösterişi sevmezdi.Tüketim tarzı gibi gücü de ihtiyatlı ve vakurdu.
Az konuşmak,alçakgönüllü bir kimliğe sahip olmak,herhangi birisinin nüfus alanını fazla genişletmesinin karşısında olmak,mafyanın kamu hayatındaki görüntüsüne eğemen olan kurallardı.


Mafioso,üstünlüğünün ve ayrıcalıklılığının, boş zamana sahip olmak ve özgürce yaşamak olduğunu düşünmekteydi;


Öyle ki, geleneksel Mafioso zengin olmasa bile çalışmayan ve kimseye bağımlı olmayan bir beyefendi gibi yaşamaktaydı.Nüfusunun büyük bir çoğunluğunun her gün çalışmak zorunda olduğu bir toplumda zamanı istediği gibi kullanabilme özgürlüğü, onur ve gücün en açık ve kesin simgesidir.Özel hayatını perdeleyen gizemlilik,toplumsal çevresinin genişliği,kibar üslubu mafıoso’nun soylular dünyasına ait olduğunu bütün açıklığı ile göstermekteydi.


Mafioso,gösterişli tüketimde bulunmazdı çünkü saygınlığını kabul ettirmesi gerekmiyordu.Gösterişli tüketimi,halkın gözünde “herkez gibi biri” imajı ile karşıtlık oluşturabileceği için,amacına aykırı bulmaktaydı.


Geleneksel mafıoso,bir beyefendi olmakla birlikte,dostlarıyla içli dışlı,teklifsiz bir ilişki sürdürmekteydi;


Onur sahibi biri olarak,kendisine gereksinimi olan herkezin emrindeydi.Etki gücü ve üstünlüğü eşitçilik yaldızıyla boyanmıştı ve asla göze batan,abartılı davranışlarla ve aşırı zenginlikle ilgi çekmezdi.Akranlarıyla girdiği şiddetli çatışmalarda edindiği ve bu sayede koruduğu konumunun güvenilir olmadığını bilen geleneksel mafıoso,rakiplerinin kıskançlık duygularını tahrik edebilecek her türlü güç gösterisinden kaçınırdı.


Geleneksel kültür artık yaşamıyor ve mafıoso da çok değişti . Faaliyetlerinin ufkunu bölgesel yada ulusal toplum oluşturuyor,onuru ve gücü de genelde halkın doğrudan gözlemlediği boş zamanı değerlendirme tarzında ifadesini buluyor.Boş zamandan ziyade gösterişli tüketim,onura layık olmanın kanıtı haline gelmekte.


İletişim araçları ve refah toplumunun yatay hareketliliği mafıoso’yu şimdi,sadece gözleri ile görebilecekleri zenginliğe saygı duyabilecek olan insanların ilgisine açık hale getirdi.Dövüşerek kazanmış,yaşadığı kırsal bölgelerde ya da kasaba mahallesinde herkezin korktuğu saygı duyduğu eli sıkı bir tüketici rolünü artık sürdüremez.Eğer komik duruma düşmek,alay konusu olmak istemiyorsa zevklerini geliştirmek,daha incelikli bir üslup edinmek ve pek çok farklı dünyada kendini evinde gösterebileceğini göstermek zorundadır.

Girişimci-Mafioso,büyük bölümünü güç ve servetin gösterişli simgelerinin-lüks oteller,lüks lokantalar,her türden lüks araba-oluşturduğu özgün ve özel bir hayat tarzına sahiptir.* 1973-74’den bu yana,önde gelen bazı mafya girişimcilerinden bazıları,korumalar ve kurşun geçirmeyen arabalar edinmeye başladılar.


* En güçlü genç mafya patronları Roma ve Milano’nun yüksek sosyetesine katıldılar.


* Roma’dayken ,hakim sınıf üyeleri ve Fransız,İtalyan yer altı dünyasının simaları ile uluslararası dolandırıcı ve spekülatörlerle tanıştıkları moda merkezlerine gidip gelir oldular.


Girişimci-Mafioso, kendisini zalim bir velinimet olarak gösterdiği düzenli röportajlar yapan, geveze biridir. İmajına özen gösterir. Gazete, gazeteci ve kitle iletişim araçları karşısında çok daha fazla güvensizlik duyar. McLuhan’ı bilmemesi onun teorik olarak "aracın kendisi mesajdır" meselesinde bilgisiz bırakabilir ancak reklamın değerini, özel radyo istasyonlarına para yatıracak kadar iyi bilir.


Gelecek Bölüm : Mafiosi


Yukarıdaki yazının bir bölümü Pino Arlacchi’nin “Mafya Ahlakı” kitabından alıntıdır.
İletişim yayınları, sayfa:138

Videodream

1 yorum:

Adsız dedi ki...

selam,
super bir ekipsiniz sevgili videodream ve yojimbooo hayranim sizlere.
saygilar,

Murat