12 Ekim 2007 Cuma

Luca Di ANGELO - CONTRABAND 1980


CONTRABAND

"Fransız kerhaneleri gibi kokuyorsun"

Fabio Testi - Luca Di Angelo

Luca Di Angelo (Fabio Testi) ve ekibi Napoli’nin en sistemli çalışan deniz kaçakçılık şebekesinin(Contraband) atardamarıdır. Eski kuşak babaların gözetimi ve orta kuşak büyüklerinin yönetimi ile kaçak sigara sevkiyatları konusunda Sicilya’nın en büyükleridir. Mali polis ve sahil güvenliğin şebekeyi sürekli olarak takip altında tutması bile ekibin işlerinde ki başarısını engelleyemez. Kanun ve adaletin engel olamadığı bu yapılanma Napoli’nin sosyal yaşamı içerisinde ki para aklama yöntemlerini de keşfetmekte gecikmez. At yarışlarından gece kulübü işletmeciliğine pek çok yasal iş, şebekenin akladığı para ile sürmektedir.

Sigara konusunda uzmanlaşan şebekenin güvenlik güçleriyle deşifre edilemeyen ilişkileri denizin karşı kıyısından gelen bir haberle ortaya dökülür. Fransız sadist uyuşturucu baronu “Marsigliesi”(Marcel Bozuffi) şebekenin çalışma sistemi ve hattını uyuşturucu sevkiyatı için kullanmaya karar vermiştir. Bu cazip teklif için avans olarak Luca’nın kardeşini öldürür ve sahibi oldukları harayı yakar. Suikastın hemen ardından Napoli’de yeni bir gün doğarken Contraband tüm orta yaş ve genç kadrosunu kaybeder.


Bir yandan polis ve sahil güvenlikle kaç kovala oynayan Luca diğer tarafta kaçırılan ailesi ve öldürülen tüm yol arkadaşlarına karşı Fransızlarla yalnız bir savaşı sürdürmek zorundadır. Yüzyüze hesaplaşma günü geldiğinde Napoli’nin asıl sahipleri ortaya çıkarlar.

Contraband’ın en seçkin üyeleri olan yaşlı kuşak babalar…


Plastik cesetler:
Yaşadığınız şehrin sokaklarını sakince dolaşıken dikkatinizi çeken bir insanı düşünün. Kimi zaman güzeller güzeli bir bayan, kimi zaman da kolayca ayırt edilebilecek kadar düzgün fizikli bir erkek. Bu çok kısa zaman diliminde hafızanıza kazıdığınız bu insanın her şeyden önce yüzüyle hayalinize konuk olduğunu görecekseniz. Hayallerinizin bu seçkin konuğunun yüzünün tamamıyla paramparça oluşuna şahit olsaydınız ne düşünürdünüz?

Geri dönüşü mümkün olmayan şokların unutulma eğiliminde ki yaşanmış kabuslarınız olmasını mı yoksa sadece birer film karesi olarak kalmasını mı istersiniz? Eğer cevabınız ikinci seçenek ise “Maestro” Lucio Fulci’nin sinemasına hoş geldiniz.

Korku ile gerilimin arasında ki farkı öğrenebileceğiniz bu benzersiz akademinin başrolündekiler ölümleri özenle tasavvur edilip sadistçe parçalanan insanlardır. Fulci filmleri özel efekt teknolojisinin günümüz standartlarında olduğu bir döneme denk gelselerdi bu insanların plastik cesetlerinden daha fazlasını görme ayrıcalığımız olacaktı. Bu ayrıcalığa sahip olsaydık gerçek bu denli bir şiddeti ne kadar kaldırabilirdi?

Dinamik Katliamlar :
Bir buçuk saati aşan bu kan banyosu, Fabio Frizzi’nin benzerleri porno filmlerde bulunabilecek bir temayla 80’li yılların dinamizmini müjdeleyen müziklerinden, Fulci’nin kan ve şiddet gördükçe coşan kamerasına doyumsuz bir seyir keyfini sunuyor. Üstelik Fulci’nin sinemasını yakından tanıyan ve seven izleyiciler için stres ve yavaş anlatım birlikteliğini çok kısa bir zaman diliminde tutup, filmin ilk çeyreği dolmadan gangsterler savaşının ortasına intihar dalışı yaparak sadizm, gore ve maestronun fikirleri olduğu aşikar öldürme stillerini bekleyen izleyicileri bir an önce emellerine kavuşturuyor. Bu elbette ki suç sineması kadar korkudan da hoşlanan bir izleyicinin gözünden yapılan bir değerlendirme.
Oyunculuk konusunu incelemek gerektiğinde Sinematik Spaghetti’de Kıyamete Yolculuk kapsamında ele aldığımız Four Of The Apocalypse’nin acıların çocuğu Fabio Testi, Fulci’nin oltasına bir kez daha yakalanarak masumane yüz ifadesi ile kaçakçı Luca rolünde karşımıza çıkıyor. Karşısında ki kötü ise French Connection’un sadist sniper’i Marcel Bozzuffi. Sinema tarihinin en önemli katillerinden biri olmaya aday bu Fransızın CONTRABAND’ın senaryosu içerisinde ne denli isabetli bir seçimle yer aldığı ise tartışmasız bir gerçek.


18 Yaş :

CONTRABAND, PG standartları ve beraberinde gelen yaş kısıtlamaları ile her sinema eserine uygulanan tuhaf yaptırımlar içerisinde değerlendirildiğinde 18 yaş ve üstü uyarısını fazlasıyla hak ediyor. Surat yakma, makineli tüfekle kafa parçalama, gırtlağa namlu sokma akla gelebilecek ilk örnekler.

B tipi bir filmin kendi olanakları içerisinde birinci sınıf bir mafya filminde benzerlerine rastlayamayacağınız şiddet, işkence, infaz sahneleri için tavsiye edilebilir. Maestro Fulci’ye kendi uzmanlığını iyi yedirdiği bir klasik için teşekkür ederken kafamda son dakika da şekillenen bir sorunun cevabını almayı arzu ederdim;

“Acaba Godfather’i çeken insan Coppola değil de Fulci olsaydı izleyiciyi neler beklerdi?”


CONTRABAND infaz Videosu :Yazan : Gökay GELGEC - Yojimbooo

Hiç yorum yok: